Zawodowy fotografik - człowiekiem o wszechstronnej wiedzy

Fotografia od zawżdy była dyscypliną skomplikowaną. Nie przypadkiem w dawnych czasach, gdy fotografowanie było nowością, ludzie traktowali fotografika trochę jak czarodzieja. I to nie tylko z przyczyny, że utrwalał obraz bez użycia pędzla i farb, ale również dlatego, iż sam przebieg fotografowania był zawiły. Wymagał wiedzy z wielu dyscyplin, również wiedzy z podstaw fizyki oraz chemii.
Kamerzysta/fotograf
Napisał: Dino K.F. Wong
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obecnie sytuacja o tyle się odmieniła, iż znaczenie chemii podczas fotografowania spadło prawie do zera. Nie bierzemy tu rzecz jasna pod uwagę wykorzystania fotografii analogowej do celów artystycznych. Tak profesjonaliści jak i laicy na co dzień korzystają z aparatów cyfrowych, przeto prym wiedzie fizyka. Funkcje odczynników przejęła elektronika (maxitec.pl). O ile w segmencie fotografii amatorskiej wszystko jest banalne i przyjemne, to profesjonalista dalej jest trochę magikiem. Profesjonalny fotografik jest otoczony przez mnogość urządzeń, począwszy od lamp oświetlających, przez skomplikowane lampy błyskowe, aż po obiektywy. Zawodowiec powinien być więc po trochu fizykiem, po trochu elektronikiem.
Sporo elementów jest dla fotografa istotnych w jego profesji, lecz kluczowy jest dobór obiektywu. Profesjonalny fotograf stosuje obiektywy o bardzo wielu rozlicznych właściwościach, zależnie od zadań które ma do wypełnienia. Profesjonalne obiektywy muszą odznaczać się ergonomią, bowiem używane nierzadko są przez długi czas, i niestety - z racji stosowanych profesjonalnych soczewek - są bardzo ciężkie. Niewątpliwie obiektywy powinno się zestawiać do urządzenia którym fotografujemy - obiektyw.

Aparat fotograficzny
Napisał: Max Braun
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nawet dobry obiektyw do urządzenia analogowego nie sprawdzi się w przyrządzie cyfrowym, bowiem działa trochę inaczej. Z tej przyczyny do urządzeń cyfrowych przeważnie stosowane są obiektywy o zmiennej ogniskowej, przynajmniej z dwu powodów: elektronika jest bardzo czuła na wszelkiego typu pył - i dalszy powód - wygoda użytkowania, niezwykle istotna w powszedniej pracy. Wybór oczywiście jest uzależniony w największym stopniu od tego, jakiego rodzaju fotografię zamierzamy realizować. Całkowicie odmienne obiektywy wykorzystywane są do fotografii portretowej, a kompletnie odmienne do fotografowania pejzaży czy fotografii reportażowej bądź weselnej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-04-03 16:00:41
Tagi: obiektywy, fotografa