Jak odpowiednio przeczytać oznaczenie na oponach

Wszelka opona jest odpowiednio znakowana, bez względu na to czy mówimy o oponach do samochodu, motocyklowych bądź innych. Oznaczenie opon nie jest zwyczajnym, nie znaczącym znakiem bądź symbolem, wprost przeciwnie ma ono niesłychanie istotne znaczenie. Oznaczenie opon zezwala nam stwierdzić charakterystykę opony - wysokość boku, wielkość, model konstrukcji oraz średnicę, ponadto oznaczenie opon przekazuje informacje o prędkości i indeksie nośności.

opony
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
W jaki sposób więc należycie przeczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry mieszczące się na oponie znamionują szerokość opony. Potem odnajdziemy wieści mówiące o jej profilu, to znaczy szerokości i wysokości boku opony. Warto pomnieć, że niższy bok opony zapewnia lepsze prowadzenie wozu na zakrętach. Dalej możemy znaleźć wiedzę na temat wewnętrznej konstrukcji opony. (http://www.hurtopony.pl/terenowe.html) Współcześnie coraz więcej opon ma budowę radialną, która oznaczana jest literką R. Za wiadomością o konstrukcji opony odkryjemy wysokość felgi, czyli wewnętrzną średnicę opony.Warto pomnieć, że średnica opony zawsze jest oznaczana w calach. Na oponach znajdziemy także indeks nośności, jaki znamionuje optymalne obciążenie, które zdoła przenieść opona wypełniona do maksymalnego pułapu ciśnienia. Na końcu opony znajduje się też indeks prędkości, który może posiadać wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Każdej literze odpowiada praktyczna wartość. Na oponach odnajdziemy również wiadomości dotyczące produkcji oraz kod UTQG, aczkolwiek kod ten mieści się wyłącznie na oponach osobowych. Nie posiadają go opony 4x4 czy też opony terenowe. http://www.hurtopony.pl/

Wybierając opony zimowe, odkryjemy tam znakowania zwyczajne dla tego rodzaju opon, przykładowo M+S bądź 3PMSF. Bez względu na to czy kupimy opony kormoran, opony Michelin lub opony 4x4, na wszelkiej oponie odnajdziemy tego typu oznaczenia. Warto zwracać na nie uwagę w trakcie wyboru oraz kupna opon do naszego samochodu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-08 12:58:37
Tagi: opony, obciążenie, nośność