Centrale telefoniczne - składową powstawania społeczeństwa sieci

Już w XVII w. ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z możności przesyłania dźwięku przy użyciu przewodnika z metalu. Można to sprawdzić w prosty sposób przy pomocy dwóch metalowych pojemników połączonych drutem.

MorphoSkins.pl - nowy wygląd telefonu
Napisał: MorphoSkins.pl
Na podstawie: MorphoSkins.pl
Pierwszy telefon, przypominający ten dzisiejszy, skonstruowany został w roku 1876 przez Aleksandra Bella. Tak jak obecnie używany telefon stacjonarny, ówczesny wynalazek opierał się na elektromagnesie, który przemieniał drgania cienkiej metalowej membrany mikrofonu, powstające za pośrednictwem fal dźwiękowych wydawanych przez mówiącego. Drugi elektromagnes odbierał i ponownie zmieniał w fale dźwiękowe drgania pokrewnej membrany znajdującej się w słuchawce, która na początku oddzielona była od mikrofonu. W roku 1889 Amerykanin Almon Brown Strowger stworzył automatyczną centralę telefoniczną, która początkowo łączyła telefony, z których numer wybierano za pomocą trzech przycisków, oznaczających kolejno jedności, dziesiątki i setki. Po raz pierwszy telefon z tarczą do wybierania numerów był użyty w 1896 roku, natomiast telefon z klawiaturą w 1963 roku.

czytaj: http://www.sushifaza.pl/jakimi-metodami-rozwijac-sie-kulinarnie-polecane-pomysly/

Teraz konieczność prowadzenia rozmów na odległość zawładnęła społeczeństwem, natomiast prosty telefon stacjonarny posiada zbyt wiele limitów, aby mógł zaspokoić oczekiwania coraz więcej oczekujących użytkowników. Żyjemy w świecie, w którym podstawą „normalnego życia” jest posiadanie przynajmniej jednego telefonu komórkowego. Co więcej sam aparat telefoniczny nie służy już jedynie do kontaktów międzyludzkich, ale też jako źródło informacji i rozrywki. Najnowsze smartfony są wyposażone w szybsze procesory niż ogólnie dostępne komputery pc sprzed kilkunastu lat, umożliwiają ciągły dostęp do Internetu i każdego rodzaju multimediów. Na uzyskanie połączenia z najdzikszych i najdalej położonych obszarów świata pozwalają telefony satelitarne, które łączą się przez krążące wokół Ziemi sztuczne satelity.

Interesującym wyjściem, które z pewnością w niedługim czasie zastąpi telefony stacjonarne, są telefony ip (zwane też telefonami VoIP), które w odróżnieniu do zwykłych aparatów PSTN lub ISDN, nie są przyłączone do linii telefonicznej, ale do sieci internetowej, natomiast rozmowy są przeprowadza za pomocą VoIP (ang. Voice over Internet Protocol, potocznie „telefonia internetowa”). Tego typu urządzenia umożliwiają prowadzenie dużo tańszych połączeń, czasem nawet nieodpłatnych, w ramach jednego operatora. Wyglądają one jak najzwyklejszy aparat telefoniczny wyposażony w słuchawkę, klawiaturę a czasami też wyświetlacz, ale nie posiadają wyjścia do analogowej linii telefonicznej albo ISDN, lecz wyjście do Internetu, najczęściej najzwyklejsze, identyczne jak przy komputerze. Co interesujące, aby korzystać z tej technologii nie potrzebujemy PC. Niezbędny on będzie jedynie do skonfigurowania aparatu telefonicznego.

Na potrzeby najczęściej marketingowe utworzone zostały systemy contact center , nazywane również programami call center, czyli rozwinięte platformy telekomunikacyjne stworzone do profesjonalnej, wielokanałowej obsługi klienta, przy pomocy wielu kanałów komunikacji, takich jak: telefony, smartfony, mail, faks, Skype i tym podobne. Przykładem tego typu oprogramowania jest Altar Contact Center.zobacz: http://spamtown.net/admin/02-6

Ważnym elementem w porozumiewaniu się na odległość są centrale telefoniczne czyli grupa urządzeń używanych do łączenia abonentów sieci telekomunikacyjnych w czasie konserwacji jak przykładowo telefony bezprzewodowe czy urządzenia IP. Najnowocześniejsza spośród nich to cyfrowa centrala telefoniczna, która gwarantuje szybszy przesył oraz wspaniałą jakość dźwięku.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-14 14:44:47
Tagi: telefon, telefony stacjonarne, VoIP, telefon stacjonarny, centrale telefoniczne, połączenia