O jakich kwestiach należy pamiętać, gdy projektujemy ubrania dla wojska? Jakie czynniki mogą mieć na to wpływ?

Mimo wciąż większego nasycenia różnymi nowoczesnymi środkami wykrywania, kamuflaż ochraniający sprzęt i żołnierzy przed przeciwnikiem nadal jest niesamowicie popularny. Świadczą o tym na pewno wciąż ogłaszane konkursy na nowej generacji wzory maskujące oraz wysokobudżetowe projekty badawcze, jakie są prowadzone jednocześnie przez armie, jak i przedsiębiorstwa prywatne. Wybór odzieży kamuflażowej to z pewnością przedmiot różnych dyskusji na forach graczy ASG, jak i miłośników outdooru. Natomiast pośród toczonych sporów argumenty całkiem merytoryczne przeplatają się z subiektywnymi gustami jak i modą.


militaria
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Jak w związku z tym kupić najlepszy sprzęt w czasach, gdy militaria są bardzo popularne - ? W działaniu ludzkiego wzroku, jesteśmy w stanie wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne oraz widzenie centralne. Przestronne jest jakby systemem nawigacyjny, który otrzymaliśmy w prezencie od natury.

Jego podstawową rolę jest dostarczenie nam informacji, w jakim miejscu można coś znaleźć. Informacje te pochodzą najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na jakim zatrzymujemy swój wzrok i myśli. Widzenie tego rodzaju daje możliwość na przykład dosyć bezpiecznie chodzić po ścieżce, pomimo iż jesteśmy zajęci inną czynnością, przykładowo pisaniem wiadomości tekstowej. Widzenie drugiego typu to system identyfikacji, która polega na umieszczaniu przedmiotów, na które zwróciliśmy uwagę, w przestrzeni naszej pamięci, czy mówiąc bardziej ogólnie - intelektu.


broń
Napisał: Program Executive Office Soldier
Na podstawie: http://www.flickr.com
To powoduje, że nasz mózg jest w stanie określić, z jakimi rzeczami dokładnie mamy do czynienia. Działa to na takiej zasadzie, że w ulicznym tłumie naszą uwagę będzie zwracał jaskrawy kolor (jest to patrzenie przestrzenne), lecz umiemy powiedzieć, że jest to czapka czy kaptur. Te właśnie rodzaje widzenia stwarzają nowe możliwości dla projektantów kamuflażowych wzorów.

Dla widzenia przestrzennego najistotniejsze czynniki, które warunkują skuteczność, to ruch, gabaryty przedmiotu czy kontrast na tle innego rodzaju elementów przestrzeni. Kamuflaż, który właśnie temu służy, określamy mianem mimetycznego. Najmniej skomplikowaną jego formą będzie umundurowanie wykonane z tkaniny o jednolitej barwie, jaka jest uśrednieniem panującej w określonej przestrzeni palety barw. O tym więc muszą pamiętać projektanci, lecz także w innych sytuacjach, jak dajmy na to przygotowywane są narzędzia wielofunkcyjne - porównaj narzędzia.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 09:23:27
Tagi: narzędzia, konkurs, nawigacja